Okolicznościowy numizmat z św. Janem Pawłem II

Kalwaria Zebrzydowska jest jednym z niewielu miast, którego patronem jest św. Jan Paweł II. Decyzję o tym podjęła Stolica Apostolska, natomiast władze Miasta zdecydowały się upamiętnić ten fakt, poprzez wybicie okolicznościowego medalu.

Na awersie numizmat przedstawia Jana Pawła II i napis „ŚW. JAN PAWEŁ II – PATRON KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ”. Natomiast na rewersie widnieje herb papieski i herb Kalwarii Zebrzydowskiej z cytatem: „W ROKU JUBILEUSZU 100 URODZIN KAROLA WOJTYŁY 1920 – 2020”.

„Święty Jan Paweł II był i jest dla Polaków przewodnikiem i nauczycielem. Pamięć o Nim to nie tylko wyraz patriotyzmu, ale przede wszystkim idea oparcia się na trwałych wartościach wynikających z Ewangelii. Niech Papież Polak - Święty Jan Paweł II, patron Kalwarii Zebrzydowskiej, wspiera nas w czynieniu dobra wzajemnego oraz na rzecz naszej Małej Ojczyzny”. – mówi Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej dr hab. Inż. Augustyn Ormanty.

Medal zajmuje centralne miejsce w etui ozdobionym fotografiami papieskimi z wizyt w Kalwarii Zebrzydowskiej, zawiera też tłumaczenie dekretu wydanego przez Kongregację do Spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z okazji nadania Patrona oraz słowo burmistrza z okazji tego wyjątkowego wydarzenia.

Warto dodać, że Karol Wojtyła odwiedzał Kalwarię Zebrzydowską wielokrotnie i zajmuje szczególne miejsce w sercach mieszkańców tego miasta.  

.

Czy zawsze 1 zł to 100 groszy?

Współcześnie 100 groszy to 1 zł. Okazuje się jednak, że nie zawsze tak było i taki przelicznik obowiazuje od stosunkowo niedługiego okresu.

Fakt, że złotówka ma równowartość 100 groszy jest stosunkowo młodym pojęciem, mającym mniej niż 100 lat. Dawniej złotówka była równa 30 groszom. Przypomnijmy, że pierwotna nazwa grosza to z języka łacińskiego nummi grossi, czyli moneta gruba. Pod taką nazwą grosz przybył do Polski z Czech w połowie XIV wieku. Potocznie mówiono na nią grossi, czyli właśnie grosz.

Tajemnice Złotówki

Pierwszą polską monetą był najprawdopodobniej denar Mieszka I. Charakterystyczny był również kruszec, z którego powstawały polskie pieniądze. Złotówka ma wiele tajemnic i wiąże się z nią sporo ciekawostek, które dziś przybliżymy. 

Denar Mieszka I posiadał na rewersie kopułę kościoła zwieńczoną krzyżem, co jest świadectwem chrystianizacji Polski. To, jak wyglądała pierwsza polska moneta możemy zobaczyć na współczesnym banknocie 10 zł! Z biegiem czasu wartość denara spadała i wzrosło zapotrzebowanie na solidną monetę. W tym miejscu warto podkreślić, że denary były bardzo cienkimi monetami, bitymi ze srebra słabej jakości. W XIV wieku do Polski z Czech przybył nummi grossi czyli gruba moneta. Nazwa ewoluowała i dziś stosujemy termin grosz. Pod koniec XV wieku do Polski z Węgier przybyła Złotówka. Nazwa pochodziła od czerwonego odcienia węgierskiego złota. Złotówna pozostawała jednak przez wiele wieków jednostką obrachunkową, gdyż środkiem płatniczym były dukaty. 

Po I wojnie światowej i odzyskaniu przez Polskę niepodległości w roku 1918, jednym z największych problemów młodego państwa był brak własnej waluty. 5 lutego 1919 r. naczelnik państwa - Józef Piłsudski wydał dekret, wedle którego waluta odrodzonej Polski miała nazywać się Lech.
Podczas debaty o nazwie waluty państwa, które odzyskało niepodległość po 120 latach niewoli, padało sporo różnych propozycji, m.in. Pol, który miał nawiązywać do nazwy kraju, będąc jednocześnie analogią do francuskiego franka, Piast - na cześć pierwszej polskiej dynastii królewskiej i wreszcie Lech, nawiązujący do legendy o Lechu, Czechu i Rusie, a także waluta Kościuszko.

Dekret wydany przez Piłsudskiego wzbudził jednak protesty, co doprowadziło do tego, że waluta Lech istniała tylko na podpisanym przez naczelnika dokumencie. Po dwudziestu trzech dniach, pod koniec lutego 1919 r. Sejm przegłosował ustawę, wedle której nazwą nowej waluty miał być "złoty". 

Wymiana walut przez telefon. Czy jest bezpieczna?

Aplikacje zainstalowane w naszych smartfonach pozwalają nam na wygodną i szybką wymianę walut. Jednak czy takie transakcje są bezpieczne?

Firmy tworzące tego typu aplikacje oczywiście mają na uwadze bezpieczeństwo. Aplikacje te mają odpowiednie zabezpieczenia, chroniące przed utratą pieniędzy.  Szereg zabezpieczeń, w które wyposażone są wspomniane aplikacje nie jest jednak w stanie ochronić nas przed włamaniem na nasze konto. Należy pamiętać, że login i hasło muszą być dobrze zabezpieczone i nie należy ich zapisywać np. na kartce. Dodatkowo z dużym ryzykiem wiąże się dokonywanie transakcji za pomocą ogólnodostępnych sieci internetowych. Warto mieć także na uwadze to, by w naszym urządzeniu były zainstalowane dobre programy antywirusowe a aplikacja była na bieżąco aktualizowana. Samą aplikacje należy też pobrać ze sprawdzonego i legalnego źródła. Oszuści stosują wiele sztuczek i mają różne sposoby działania. Jednym z nich są fałszywe sms i maile, które po otwarciu przez nas mogą zainfekować nasz smartfon i umożliwić złodziejom przejęcie kontroli nad urządzeniem i niejednokrotnie kontem. Wymiana walut przez urządzenia mobilne jest wygodna, jednak wiąże się też z ryzykiem, jeśli nie stosujemy się do ważnych zasad bezpieczeństwa. 

Z jaką walutą na wakacje?

Sezon urlopowy trwa! Częśc z nas decyduje się na spędzenie wakacji poza granicami Polski. Warto wiedzieć jaką walutę zabrać ze sobą.

Z racji tego, że Złotówka nie jest akceptowalna właściwie w żadnym kraju poza Polską, nie zapłacimy nią w krajach, do których wybieramy się na wczasy. Wiąże się to oczywiście z tym, że polskiej waluty nie wymienimy jej w miejscowych kantorach. Nie wszystkie kantory oferują waluty, które obowiazują np. w Rumunii czy Bułgarii. W tym przypadku warto zabrać ze sobą walutę powszechnie akceptowalną na całym świecie - m.in. Euro lub Dolary. Po przyjeździe do kraju, gdzie spędzimy urlop wystarczy wymienić ją w kantorze lub banku, który często w przypadku takich krajów jak Bułgaria, daje nam pewność transakcji. Dodatkowo takie rozwiązanie jest bardziej opłacalne. Warto również pamiętać, że bardzo dużo można stracić używając zwykłej karty karty debetowej i kredytowej, gdyż koszty związane z przewalutowaniem są dla naszego portfela bardzo niekorzystne.

Polimer - przyszłość banknotów?

Coraz więcej państw decyduje się na wprowadzenie banknotów wykonanych z polimeru. Jakie są korzyści takiego rozwiązania?

Obecnie banknoty polimerowe są w obiegu w takich krajach jak m.in.: Australia, Kanada, Bangladesz, Brazylia, Brunei, Chile, Chiny, Dominikana, Fidżi, Gambia, Gwatemala, Honduras, Hongkong, Indonezja, Kostaryka, Kuwejt, Liban, Malediwy, Malezja, Mauretania, Mauritius, Meksyk, Mozambik, Nowa Zelandia, Nepal, Rumunia czy Wielka Brytania...

Warto podkreślić, że przeciętny papierowy banknot w swoim życiu służy zaledwie do kilkunastu płatności i dwukrotnie wraca do sortowni. Wszystko wskazuje na to, że polimer to przyszłość banknotów gdyż jest tworzywem zdecydowanie trwalszym, wymagającym rzadszej wymiany i w efekcie tańszym w użyciu. Banknoty polimerowe charakteryzują się również odpornością na zabrudzenia i zniszczenia spowodowane nawet przez wodę.

Nowy banknot 20 funtów

Od lutego w Anglii wprowadzono do obiegu nowy banknot o nominale 20 funtów. Czym wyróżnia się nowy pieniądz?

20 lutego tego roku Bank Anglii wprowadził do obiegu nowy banknot o wartości nominalnej 20 GBP. Nowa „dwudziestka”, podobnie jak banknoty o nominale 5 i 10 funtów, wykonana jest z polimeru. Polimerowy banknot posiada ponadto zaawansowane zabezpieczenia, co sprawia, że jest  obecnie najbezpieczniejszym  banknotem wyemitowanym przez Bank of England. „Stare” 20 funtów pozostaje prawnym środkiem płatniczym. Decyzja o wprowadzeniu nowego banknotu podyktowana była koniecznością wprowadzenia mniejszych banknotów, co pozwala na obniżenie kosztów transportu oraz wyeliminowanie z obiegu fałszywych banknotów.

Poniżej można obejrzeć ciekawe wideo poświęcone nowemu banknotowi 20 funtów.

https://youtu.be/ClUFVu4ZRcI

 


Tego nie wiesz o Euro!

Euro wraz z dolarem amerykańskim tworzy najpopularniejszą parę walutową EUR/USD na rynku międzybankowym. To jednocześnie pieniądz, z którym wiąże się wiele ciekawostek. Dziś przedstawimy wybrane.

Pieniądze wrzucone do wody

W ciągu jednego roku do fontanny Trevi w Rzymie turyści wrzucają nawet 1 mln Euro! Monety te trafiają do budżetu, który jest przeznaczony na konserwacje i remonty obiektu. Dodatkowo fundusze te są przeznaczane na zakup żywności dla najuboższych.

Mosty, których nie ma

Na banknotach Euro możemy zobaczyć wiele słynnych europejskich budowli. Co ciekawe na wielu widnieją fikcyjne mosty, prezentujące różne style architektoniczne z wybranych okresów historycznych. Taki zabieg miał na celu zapobiec faworyzowaniu niektórych krajów względem innych. Jeszcze ciekawszym jest fakt, że Holendrzy zbudowali mosty na wzór tych, które widnieją na banknotach Euro.

Euro wzorem

Mosty z banknotów nie były jednak jedynym wzorem. Europejska unifikacja waluty stała się inspiracją do wykonania podobnego zabiegu również na innych kontynentach. Do 2023 roku w Afryce ma powstać wspólna waluta dla afrykańskich państw. Afro – bo tak ma się nazywać afrykański pieniądz pozwoli na utworzenie wspólnoty gospodarczej.

Co musicie wiedzieć o banknocie 100$?

Wybierając się w podróż do takich krajów jak Egipt, Tajlandia lub Maroko wiele osób kupuje banknoty 100 dolarowe z tzw. "dużą głową". Dlaczego? Dziś przedstawiamy przydatne ciekawostki o tym banknocie.

Zasadniczo nie ma większego znaczenia czy w podróż zabierzemy 100$ z  roku 1990, 2003 czy 2016 – każdy z tych banknotów jest ważny. Okazuje się jednak, że w praktyce jest zupełnie inaczej! Dlaczego?

W tak zwanych "egzotycznych krajach" dolary sprzed 1996 roku, charakteryzujące się małymi wizerunkami głów postaci, bardzo trudno wymienić. Łatwiej, choć i z nimi jest kłopot z wymianą, wymienimy USD z „dużymi głowami”, które były emitowane między 1996 a 2012 rokiem. Natomiast  dolary drukowane od 2013 roku są wymieniane wszędzie bez żadnego problemu. Co ciekawe, w niektórych przypadkach wymienimy je po lepszym kursie niż banknoty starsze.

Warto przy tym zwrócić uwagę na oznaczenia, bowiem banknoty z najnowszej serii mają oznaczenie „Series 2009″. Oznacza on datę zaprojektowania banknotu, a nie jego wypuszczenia do obiegu publicznego, gdyż to nastąpiło jesienią 2013 roku.

Banknoty 100$ wydrukowane po 2013 roku różnią się od starszych przede wszystkim kolorami i zabezpieczeniami. Mają one zatopioną wstążkę, hologramy oraz duży pionowy nominał na rewersie.

Największe wady płatności bezgotówkowych – na co uważać? Część II

Karta płatnicza jest pozornie bezpiecznym i wygodnym środkiem płatniczym. Niestety rozwiązanie to ma też wiele wad, o których mówi się obecnie rzadziej. Co do nich zaliczamy?

Niejednokrotnie banki naliczają miesięczną opłatę za posiadanie karty. Zwykle nie ponosimy dodatkowych kosztów przy płatnościach bezgotówkowych, jednak są pewne wyjątki, jak m.in. przelewy ekspresowe czy tzw. opłaty manipulacyjne, np. przy zakupie biletów przez internet.
Podstawowym problemem płatności bezgotówkowych jest jednak to, że technologia niejednokrotnie bywa zawodna i mając przy sobie wyłącznie kartę bądź smartfon lub smartwatch z NFC, nie będziemy w stanie zapłacić za usługę lub towar. Wciąż wiele sklepów nie posiada terminali płatniczych a może być i tak, że ulegnie on awarii. Są również sytuacje w których nie zawsze zapłacimy kartą, jak np. kupując bilet w środkach komunikacji. Dodatkowo należy pamiętać, że urządzenie, któ®ym zwykle płacimy może się rozładować. Choć są to obecnie raczej sporadyczne przypadki, to warto mieć przy sobie gotówkę, zwłaszcza podczas podróży.

 

Czy korzystanie z gotówki jest niebezpieczne?

Większość sieci handlowych zaleca płatności kartą płatniczą. Podyktowane jest to obawą związaną z tym, że na banknotach i monetach mogą znaleźć się groźne bakterie i zarazki, a przede wszystkim wirusy, zwłaszcza COVID-19. Czy rzeczywiście gotówka jest niebezpieczna?

 Niewątpliwie koronawirus zmienił nasze zwyczaje płatnicze. Chętniej płacimy bezgotówkowo, za pomocą kart płatniczych smartfonów oraz innych urządzeń umożliwiających bezgotówkową płatność. Taka forma płatności uważana jest w ostatnim czasie za bezpieczniejszą i ograniczającą możliwość zakażenia koronawirusem. Czy rzeczywiście banknoty i monety są źródłem powodującym zagrożenie? Przypomnijmy, że na początku marca tego roku podczas jednej z konferencji prasowych przedstawiciel WHO poinformował, odpowiadając na pytanie dziennikarza, że po płatności gotówką należy dokładnie umyć dłonie. Reakcja polskich organów rządowych była natychmiastowa i Komisja Nadzoru Finansowego wystosowała apel o pilne podniesienie płatności bezgotówkowych do 100 zł. Powodem była profilaktyka i na nic zdały się komunikaty NBP, że polskie banknoty są poddawane kwarantannie i można realizować transakcje przy ich pomocy. Polacy się wystraszyli i masowo porzucili gotówkę, co odbiło się również na firmach, które są właścicielami bankomatów. Jedna z największych w Europie – Organizacja Euronet poprosiła Światową Organizację Zdrowia (WHO) o wyjaśnienie, czy zgodna z prawdą jest informacja, że w dobie epidemii korzystanie z gotówki może być groźne.

W oświadczeniu, którego treść opublikowała firma Euronet, czytamy, że WHO nigdy nie twierdziła, że banknoty odgrywają rolę w rozprzestrzenianiu koronawirusa.

"Kontakty międzyludzkie są głównym źródłem napędzającym transmisję COVID-19. Przestrzeganie właściwej higieny rąk i zaleceń dotyczących kasłania oraz kichania, ograniczanie kontaktu i zachowanie dystansu pozwalają minimalizować rozprzestrzenianie się COVID-19" – napisała dr Paloma Cuchi, szefowa przedstawicielstwa WHO w Polsce.

Ryzyko zakażenia przez gotówkę jest więc takie samo, jak przez dotykanie każdej innej powierzchni, również terminala płatniczego podczas płatności kartą. Należy pamiętać, że sprawą kluczową dla naszego bezpieczeństwa jest odkażanie i umycie rąk po przebywaniu w miejscu publicznym oraz korzystanie ze środków bezpieczeństwa takich jak rękawiczki oraz maseczka zasłaniająca nos oraz usta.

Według wielu specjalistów epidemia koronawirusa może wywołać kryzys finansowy. Warto wobec tego pamiętać, że to właśnie gotówka jest jedną z bezpieczniejszych form zabezpieczenia naszego budżetu. Eksperci zgodnie twierdzą, że w obliczu zachodzących zmian warto część naszych oszczędności zainwestować w waluty takie jak euro lub dolary. Kursy walut obecnie dynamicznie się zmieniają i jeżeli decydujemy się na wymianę waluty, warto zrobić to w zaufanym miejscu. W Żywcu do takich z pewnością należy Kantor Meres znajdujący się przy żywieckim Rynku i oferujący sprzedaż i skup walut w najlepszych cenach w naszym mieście. Więcej szczegółów na naszej stronie internetowej.

Dbamy o bezpieczeństwo

Mając świadomość tego, jak niebezpieczne potrafią być pieniądze i ile niejednokrotnie znajduje się na nich niebezpiecznych zarazek i wirusów w Kantorze Meres wprowadzamy kolejne środki bezpieczeństwa.

Drodzy Klienci

troszcząc się o Wasze bezpieczeństwo i zdrowie, wprowadzamy od rozpoczynającego się tygodnia następujące środki ostrożności:

W Kantorze Meres udostępniamy środki do dezynfekcji rąk

Nasi pracownicy, każdorazowo po kontakcie z pieniędzmi dezynfekują ręce oraz okienko kasowe

Na bieżąco będziemy dezynfekowali klamki, okienko oraz blaty

Ponadto, pragniemy podkreślić, że w kantorze Meres, strefa klienta jest oddzielona od strefy pracowniczej grubą szybą.

Zapraszamy!

Banknot 0 Euro Warszawa doskonałą inwestycją

Banknot 0 Euro z wizerunkiem Warszawy był wemitowany w nakładzie 5 000 sztuk w listopadzie zeszłego roku. Można było nabyć go za 25 złotych. Dziś musielibyśmy zapłacić za niego nawet 1000 złotych. 

Na banknocie 0 Euro widnieje Kolumna Zygmunta i Zamek Królewski. Znajdziemy na nim również flagę Unii Europejskiej (w lewym górnym rogu). Banknoty z serii 0 Euro Souvenir są produkowane we francuskiej drukarni papierów wartościowych Oberthur w 100% z bawełnianego papieru. Zawiera liczne zabezpieczenia, m.in. hologram, znak wodny, mikrodruk, elementy ochronne UV, ponadto w dolnej części posiada specjalne oznaczenie "PL". Emitentem banknotu jest firma Nunofi. Warto dodać, że opisywany banknot jest pierwszą polską edycją.

Jak możemy przeczytać na stronie kolekcjonujemy.com: Pierwsza emisja banknotu 0 Euro miała miejsce we Francji w 2015 roku, później projekt 0 Euro Souvenir rozprzestrzenił się na całą Europę. Jednym z celów emisji jest podnoszenie świadomości społeczeństwa w poszczególnych krajach europejskich na temat najważniejszych historycznych i kulturowych zabytków, ciekawych turystycznie miejsc, ważnych wydarzeń i wybitnych osobistości.

W lutym bieżącego roku ceny banknotu wahały się w granicach 400-1000 zł.

Najpiękniejsze waluty świata. Część V. Randy południowoafrykańskie

Randy południowoafrykańskie to waluta obowiązująca w RPA. Pieniądz ten może się podobać m.in. ze względu na wizerunki zwierząt, które na nim widnieją.

W latach 90-tych ubiegłego stulecia na Randach widniał wizerunek holenderskiego administratora Kapsztadu Jana van Riebeecka. statnie lata przyniosły nowy wizerunek tej waluty i na banknotach możemy oglądać podobizny tamtejszych dzikich zwierząt, tak zwaną Wielką piątkę Afryki, m.in. lwa, nosorożca, słonia i bawoła.

100-lecie zaślubin Polski z Morzem na monecie

Moneta kolekcjonerska 50 złotych 100-lecie zaślubin Polski z Bałtykiem to jeden z najładniejszych numizmatów wydanych przez NBP. Za jego urok odpowiada nie tylko sama wymowa monety, ale również elementy na niej zamieszczone, takie jak np. bursztyn!

Na awersie przedstawiono odzyskaną część Pomorza, ograniczoną przez terytorium Niemiec oraz rybaka kaszubskiego ze zwojem sieci i z długim wiosłem, charakterystycznym dla regionu i okresu historycznego.

Na rewersie możemy ujrzeć  generała Józefa Hallera wjeżdżającego konno w wody Zatoki Puckiej w symbolicznym akcie zaślubin z morzem. W tle stylizowana manifestacja patriotyczna 10 lutego 1920 roku, z silnym akcentem narodowym – flagami państwowymi. Bursztynowy element podkreśla morski charakter monety. Podoba się Wam?

Najpiękniejsze waluty Świata. Częśc IV. Dolar Australijski

Australia już w roku 1990 wprowadziła tzw. plastikowe banknoty. Przez wiele lat były one wzorem dla innych krajów, zaś te wprowadzone do obiegu w roku 2016 są... fantastyczne!

Australijskie polimerowe banknoty miały m.in. „okienko” z obrazem holograficznym oraz były też o wiele bardziej odporne na wilgoć, przedarcia i zniszczenia od papierowych odpowiedników. Nowa generacja banknotów została wprowadzona w 2016 r. Są one jeszczcze doskonalsze od poprzedników i to zarówno pod względem wyglądu, jak i zabezpieczeń. Zobaczcie w tym filmie:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=25&v=-Q761INgLEw&feature=emb_logo




Najpiękniejsze waluty świata. Część III. Rupia seszelska

Kontynujemy nasz cykl o najpiękniejszych walutach świata. Dziś kolejny niezwykły pieniądz - rupia seszelska.

Seszele to państwo wyspiarskie na Oceanie Indyjskim, ok. 1600 km od wybrzeży Afryki, położone na północny wschód od Madagaskaru. Kojarzy się nam z niebiańskimi plażami, rajskimi widokami, krystalicznymi wodami. Podobnie sprawa wygląda z banknotami, którymi płacimy w tym niezwykłym miejscu na ziemi. Rupie seszelskie są bogato zdobione i przedstawiają m.in. gatunki zwierząt występujące na Seszelach. Aż żal wydawać takie pieniądze!

Najpiękniejsze waluty świata. Część II. Dolar bermudzki

Dolar zwykle kojarzy się nam z walutą USA. Tymczasem na Bermudach obowiązuje również Dolar, który bardzo różni się wyglądem od amerykańskiego i z pewnością zalicza się do jednej z najładniejszych walut na świecie.

 Bermudy to terytorium zależne Wielkiej Brytanii na Oceanie Atlantyckim, położone na wyspach Bermudach. Składa się z około 100 nizinnych wysp koralowych. Na niewielką skalę rozwinął się przemysł i rolnictwo. Głównym źródłem dochodów dla mieszkańców jest turystyka. Oficjalną walutą Bermudów jest Dolar bermudzki. Banknoty są niezwykle ciekawe i barwne, znajdziemy na nich m.in. rzadkie gatunki zwierzat z Bermudów. 

Najpiękniejsze waluty świata. Część I. Rupie malediwskie

Są takie waluty, na które patrzy się z prawdziwą przyjemnością! W naszym nowym cyklu zaprezentujemy wybrane przez nasz Kantor najładniejsze pieniądze. Jako pierwsze pokazujemy Rupie malediwskie.

Stare banknoty na Malediwach, wykonane były z celulozy i bardzo szybko się niszczyły. Nowe Rupie malediwskie wykonano z polimeru, są też bardzo kolorowe i ozdobione wizerunkami morskich stworzeń. Sztuczne tworzywo, z którego wykonano te pieniądze sprawia, iż są one przystosowane do wilgotnego klimatu i nie zużywają się tak szybko, jak ich poprzednicy. Ciekawostką jest i to, że każdy polimerowy banknot ma przezroczyste okrągłe okienko, przez które można spoglądać jak przez bulaj na statku.

Brudne pieniądze

Brudne pieniądze to nie tylko przenośnia, określająca walutę wykorzystywaną w nielegalnych transakcjach, epitet ten możemy rozumieć również bardzo dosłownie.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców, którzy przebadali 1,5 tys. wycofanych z obiegu banknotów o nominale 10 i 20 funtów, na 99,9% znajdowały się ślady... kokainy! Podobne wyniki przyniosły badania przeprowadzone w innych krajach. Eksperyment wykonany w Hiszpanii i Niemczech dał zaskakujący rezultat - na 90% przebadanych banknotów znaleziono heroinę, ecstasy i marihuanę. Powyższe fakty dowodzą, że pieniądze rzeczywiście potrafią być brudne, jeśli rozumiemy ten epitet metaforycznie.
Niestety odczytując go dosłownie dowiadujemy się, że środki płatnicze którymi posługujemy się codziennie, mają na sobie wiecej bakterii niż domowa toaleta! W sezonie jesienno-zimowym warto pamiętać, że wirus grypy na banknocie potrafi wytrzymać kilkanaście dni. Należy zatem pamiętać o dokładnym i czestym myciu rąk po każdej wykonanej transakcji.

Moneta z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły

W roku 2020 będziemy obchodzić setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Narodowy Bank Polski z tej okazji wyemituje kolekcjonerską monetę.

Moneta "100. Rocznica urodzin Jana Pawła II" ukaże się w kwietniu 2020 roku. Planowany nakład złotych egzemplarzy to 966 sztuk. Złote monety będą miały nominał 500 zł i próbę Au 999,9. Ponadto NBP zamierza wyemitować srebrne monety związane z tym wydarzeniem. Będą miały one nominał 10 zł i będą dostępne w dwóch próbach - Ag 999 (12 tys. sztuk) oraz Ag 925 (15 tys. sztuk).

W październiku wejdzie do obiegu banknot o nominale 19 złotych!

W ubiegłym roku świętowaliśmy 100-lecie niepodległości. W związku z tą ważną rocznicą ukazało się m.in. sporo ciekawych numizmatów związanych z tym wydarzeniem. Warto jednak pamiętać, że i w tym roku przypada kilka istotnych dla naszej państwowości rocznic. Jedną z nich jest powstanie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW).

W związku z tą rocznicą Narodowy Bank Polski wyemitował nowy banknot o nominale 19 złotych. Oczywiście będzie to banknot kolekcjonerski, ale jednocześnie będzie on pełnoprawnym środkiem płatniczym i posiada odpowiednie zabezpieczenia. Projekt banknotu wykonała Justyna Kopecka. Na jego przedniej stronie zobaczymy Ignacego Jana Paderewskiego, czyli postać szczególnie ważną nie tylko dla historii Polski, ale również historii PWPW, która powstała dzięki jego wysiłkom.Awers banknotu zawiera również napis „niepodległa”, odwzorowany z rękopisu marszałka Piłsudskiego. Przez ostatni rok często się z nim spotykaliśmy, gdyż jest logotypem obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Dodatkowo front pieniądza ozdabia stylizowany wizerunek orderu Orła Białego - najstarszego i najważniejszego odznaczenia państwowego Rzeczypospolitej Polskiej. Na banknocie zobaczymy także datę 25 stycznia 2019 roku - datę symbolizującą 100. rocznicę utworzenia PWPW. Do roku 1919, czyli postania PWPW, nawiązuje oczywiście również nominał banknotu, czyli 19 zł. Zaskakujący jest rewers banknotu, gdzie odnajdziemy bardziej współczesne akcenty, czyli wizerunek budynku, w którym mieści się PWPW na tle panoramy współczesnej Warszawy. Przez emisję banknotu, Narodowy Bank Polski pragnie podkreślić m.in. szczególną rolę PWPW w kształtowaniu się współczesnej, polskiej państwowości oraz szczególną rolę, którą pełni wobec obywateli. Niezwykle istotne jest także uczczenie pamięci Ignacego Paderewskiego. Pianista i polityk jest jedną z postaci, której zawdzięczamy niepodległość Polski. To własnie Paderewski powołał do istnienia Państwowe Zakłady Graficzne, które dały początek PWPW. Banknot trafi do obiegu już 2 października 2019 roku w nakładzie 55 tysięcy sztuk.

Euro z Watykanu

Czy wiecie, że waluta Euro, a konkretniej monety są "wybijane" nie tylko w krajach, które należą do Unii Europejskiej?

Monako, San Marino i Watykan mają pozwolenie Unii Europejskiej do używania Euro jako oficjalnej waluty oraz bicia własnych monet. Warto dodać, że Kosowo i Czarnogóra przyjęły Euro jako swoją walutę, jednak nie otrzymały zgody na bicie monet.

Złoty ma już 95 lat. Zastąpił polskie marki

W 1924 roku podpisane zostało rozporządzenie o zmianie ustroju pieniężnego, m.in. powołano nową polską walutę. Złoty był wtedy równy kursowi franka szwajcarskiego.

Po roku 1917 obowiązującą walutą w Polsce była marka polska, w tym też roku najwyższym nominałem marki był 1 tys. Niestety po zakończeniu I Wojny Światowej marka zaczęła tracić na wartości. Wiązało się to z rosnącym kryzysem gospodarczym oraz gwałtownym wzrostem osób strajkujących. W 1924 roku nastąpiła reforma walutowa, która uratowała Polskę. Jednym z najważniejszych elementów reformy Władysława Grabskiego było wprowadzenie na rynek polskiej waluty. Pomysły na nazwę były różne np. „piast”, „lech” czy „pol”. Zdecydowano się jednak na „złotego”. W 1924 r. 1 złoty wart był 1,8 mln marek polskich. Jego emisja rozpoczęła się 29 kwietnia. Banknoty drukowano w Paryżu oraz w Londynie. Były produkowane w nominałach 1,2,5,10,20,50,100 oraz 500 zł. Wraz z reformą zlikwidowana została także Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa, którą zastąpiono Bankiem Polskim.

Tajemnice jednodolarówki

Czy wiecie, że banknot o nominale jednego dolara pozostaje niezmienny, jeśli chodzi o wygląd, od roku 1963? To jednak nie jedyna ciekawostka związana z tym banknotem...

Jednodolarówka nie przeszła żadnych zmian w wyglądzie od 1963 roku. Jedną z przyczyn jest to, że podrobienie tego banknotu jest... nieopłacalne dla fałszerzy. Ciekawszym jednak wydaje się to, że banknot jednodolarowy jest jedynym banknotem "dolarowym", na którym kiedykolwiek widniał wizerunek kobiety. Była nią Martha Washington, żona pierwszego prezydenta USA. Wśród kolekcjonerów pieniądz ten jest bardzo poszukiwany, a jego wartość przekracza obecnie 1,000$.


Słodka zapłata

Nie ma chyba człowieka, który nie lubiłby czekolady! Okazuje się, że ten słodki przysmak nie dość, że jest pyszny, to niejednokrotnie również służył do wyjątkowych celów. Jakich Na przykład dla Majów był... środkiem płatniczym!

Naukowcy badający kulturę Majów stwierdzili, że czekolada była dla tej cywilizacji pokarmem z wyższej półki i stanowiła walutę. Majowie nie używali do płacenia monet i podobnie jak wiele innych cywilizacji na wczesnym etapie rozwoju, stosowali handel wymienny. 
Naukowcy oparli swoje badania o dzieła sztuki pozostawione przez tę kulturę. Wynika z nich, że kakao miało bardzo ważną rolę. Początkowo służyło naświetleniu statusu, później natomiast, podobnie jak inne produkty pierwotnie uznawane za luksusowe, jak tekstylia i właśnie kakao, przyjęły funkcje monetarne. Co również ciekawe, zdaniem badaczy, podatki pobierano właśnie w ziarnach kakaowca oraz w tkaninach

Najmniejsza moneta wybita na ziemiach polskich

W okolicach Kalisza odnaleziona została przez archeologów najmniejsza moneta wybita na ziemiach polskich!

Podczas badań prowadzonych w okolicach Kalisza archeolodzy znaleźli najmniejszą monetę wybitą na ziemiach polskich. Krążek ma około 6,5 milimetra średnicy. Waży zaledwie 0,201 grama i pod względem średnicy należy do najmniejszych w naszym kraju.

Pieniądze tego typu były produkowane w okolicach Kalisza w I wieku po Chrystusie. Dzięki badaniom odkryto kilkanaście takich monet.

Największa moneta świata

Czy wiecie, że w Australii powstała największa moneta świata?

W 2011 roku mennica mieście Perth ustanowiła aż 3 nowe rekordy Guinessa - na największą, najcięższą i najbardziej wartościową złotą monetę na świecie. Niecodzienny pieniądz waży 1 tonę i wyprodukowano go z kruszcu wartego 53,5 miliona dolarów australijskich, czyli prawie 180 milionów polskich złotych, jednak jej nominał to 1 milion dolarów. Przygotowania do wybicia monety trwały przez 18 miesięcy. 

Na awersie znajduje się portret Jej Królewskiej Mości Elżbiety II, której wizyta w Australii zbiegła się akurat z dniem odsłonięcia monety, zaplanowanym na środę 26 października 2011. Rewers to skaczący kangur – symbol tego kraju.

Moneta ma wymiary: 80 cm średnicy i 12 cm grubości. 

Największa moneta świata to moneta bulionowa, czyli zrobiona z metali szlachetnych, bita na cele inwestycyjne, czyli lokatę kapitału.

Sprawdź te banknoty!

Nieświadomie możesz mieć w portfelu banknoty, które są warte o wiele więcej niż wynosi ich nominalna wartość! Sprawdź Twój portfel, może znajdziesz wśród banknotów "białe kruki" poszukiwane przez kolekcjonerów! Jak je rozpoznać?

Najbardziej docenianym wyróżnikiem są numery seryjne. Przykładowo numer złożony z tych samych cyfr: 3333333. Takie znalezisko może być warte nawet kilka milionów złotych, jednak natrafienie na taki egzemplarz jest niezwykle trudne. Co jest bardziej realne? Kolekcjonerzy cenią banknoty "spod igły", czyli świeżo wydrukowane, bez śladów użycia, brudu itp. Warto również spojrzeć na wariacje numerowe na banknotach, które aktualnie posiadamy. Przykładowo numery radarowe 1234321 sprawiają, że pieniądz jest wart tysiąc razy więcej, niż wynosi jego nominalna wartość. 

Na co jeszcze warto zwracać uwagę? O tym już w kolejnym wpisie!

Banknot za cenę luksusowego samochodu

W ostatnich dniach sprzedano w Polsce jeden z najbardziej wartościowych banknotów. Nowy właściciel zapłacił za niego tyle, ile kosztuje m.in. nowe Audi A6!

Jeden z najrzadszych polskich banknotów został wylicytowany podczas sobotniej wrocławskiej aukcji numizmatów za kwotę 220 000 zł. 500 zł z 1794 r. wyemitowano w nakładzie zaledwie 500 sztuk, przy czym napisowy znak wodny - widziany na wylicytowanym egzemplarzu - przypadał nie na każdy banknot, tylko na cały zadrukowywany arkusz, co zmniejsza dodatkowo prawdopodobieństwo natrafienia na podobną pozycję na rynku.

Te banknoty chce mieć każdy. Część I

Czy wiecie, że niedawno minęły dwa lata,od kiedy w obiegu jest bankonot 500 zł? Został on wprowadzony przez NBP 10 lutego 2017 roku, to dobra okazja, by pokazać najbardziej pożądane banknoty na całym świecie.

Zacznijmy od naszego rodzmego 500 zł. Banknot zdobi wizerunek Jana III Sobieskiego, pochodzący z medalionu koronacyjnego króla. Autorem projektu graficznego jest Andrzej Heidrich, który opracował również takie banknoty jak 10, 20, 50, 100 i 200 zł. Prace nad "pięćsetką" trwały dwa lata. Pieniądz powstaje w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.500 zł jest najmniej popularnym banknotem w kraju. Ze wszystkich 2,04 mld pozostających w obiegu banknotów pięćsetek jest 10,6 mln. Ich łączna wartość to 5,3 mld zł.


Żyjący prezydenci - dlaczego nie są umieszczani na monetach USA?

Na monetach, które są w obiegu w Stanach Zjednoczonych nie zobaczymy żyjących prezydentów. Jaki jest tego powód?

W USA zasadę tę definiuje zakaz umieszczania na monetach wizerunków żyjących prezydentów. Regulacja ta ma na celu uniknięcie posądzeń o wprowadzenie monarchii w kraju demokratycznym. Dlatego właśnie podobiznę prezydenta na monecie można umieścić dopiero po jego śmierci.

Historia fałszowania pieniędzy

Historia fałszowania pieniędzy sięga 3 tysięcy lat! Kto pierwszy dopuścił się tego procederu i jaka spotkała go kara?

Polikrates był pierwszym człowiekiem, który podrobił monety. Sfałszował złote krążki w taki sposób, że do swoich produktów dodawał niewielką ilość cennego kruszcu. Wprawdzie sfałszowane pieniądze pomogły w spłacie długu wobec Spartan, jednak gdy oszustwo wyszło na jaw, wybuchł wielki konflikt, w którym zginął również Polikrates. 

Spitfire dywizjonu 303 na bankocie 50 funtów

Banknot o nominale 50 funtów przedstawia wizerunek konstruktora samolotów Spitfire - Reginalda Josepha Mitchella. W tle odnajdziemy też polski akcent - Spifire w barwach dywizjonu 303.

Samolot Spitfire, który możemy zobaczyć na banknocie sygnowany jest literami RF - oznaczającymi właśnie dywizjon 303. Ponadto pod rurami wydechowymi, blisko kołpaka śmigła można dostrzec biało-czerwoną szachownicę, zaś kolejnym akcentem jest godło Kościuszkowskie, znajdujące się pod kabiną od strony silnika.Przedstawionym samolotem najpewniej latał pilot Wojciech Kołaczewski. 

100. rocznica odzyskania Niepodległości w monetach

Setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, obchodzona przez trwający rok, to wyjątkowa okazja. To ważne święto odzwierciedlają również wyjątkowe monety, wyemitowane przez Narodowy Bank Polski w związku z tą istotną rocznicą.

Wyjątkową moneta o nominale 2018 zł, związaną z rocznicą jest z pewnością jedną z piękniejszych i ciekawszych form uczczenia tej niecodziennej rocznicy. Unikatowość numizmatu podkreśla fakt, że ukazał się on w ilości zaledwie 100. sztuk. Kształt kuli oraz piękne opakowanie sprawiają, że przedmiot stanowi doskonały prezent dla miłośników historii, numizmatów i patriotów.

Złota złotówka już w tym miesiącu!

7 listopada wymitowana zostanie wyjątkowa moneta, związana z setną rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości!

W związku z obchodzoną w bieżącym roku setną rocznicą odzyskania nieposległości przez Polskę, Narodowy Bank Polski wyemitował piękną monetę - złotą 1-złotówkę!

Złotą złotówką powinien zainteresować się właściwie każdy Polak! Numizmat będzie miał następującą specyfikację:

"metal: Au 999,9, stempel: lustrzany, średnica: 50,00 mm, masa: 62,20 g, emisja 7 listopada 2018, projektant awersu – Sebastian Mikołajczak, projektant rewersu: Ewa Tyc-Karpińska".

Jego wyjątkowość polega na tym, że jest on symbolem naszej narodowej niepodległości, ekonomicznej stabilności i dumy.

Nowe banknoty Euro

Wiosną 2019 roku do obiegu wejdą nowe banknoty euro. Będą to nominały 100 i 200 euro.

Najważniejszą zmianą w nowych banknotach będą nowe, innowacyjne zabezpieczenia. Nowe 100 i 200 euro różnią się wielkością od poprzedników z pierwszej serii. Nowe banknoty będą tej samej wysokości co 50 euro, nie zmieni się jednak szerokość. Nowe banknoty mają być wygodniejsze w użyciu i nie będą zużywały się tak szybko, jak te z pierwszej serii.

Polska mennica wydaje jedne z najpiękniejszych monet na Świecie!

Mennica Polska produkuje wiele ważnych dokumentów, jest również operatorem systemów karty miejskiej w niektórych polskich miastach, jednak główną działalnością notowanej na warszawskiej giełdzie pprywatnej spółki jest produkcja monet i banknotów obiegowo używanych w Polsce. Wyjątkowa jest również działalność numizmatyczna Mennicy Polskiej.

Warto podkreślić, że Mennica Polska była jednym z pionierów niekonwencjonalnych rozwiązań w numizmatyce, gdyż jako jedna z pierwszych na świecie stosowała tampodruk czy wstawianie w monety kamieni. Co równie ciekawe, polska mennica produkuje numizmaty dla takich krajów jak Białoruś, Andora Niue i Kamerun. Dodatkowo Mennica polska ma bardzo duże zasługi na polu historii, ponieważ wraz z Narodowym Bankiem Polskim emituje serię monet, na którcy upamiętnione są ważne postacie i wydarzenia.

Płatność kartą do 100 zł bez podawania PIN? Już od 2019 roku!

Wiele wskazuje na to, że już w 2019 posiadacze kart Visa i Mastercard będą mogli płacić zbliżeniowo za transakcje do 100 zł, bez konieczności podawania PIN-u. 

Z wnioskiem o to zwróciły się do NBP  wspomniane firmy. Planowo nowy limit ma zacząć obowiązywać w III kwartale 2019 roku. Jak wynika ze statystyk - Polacy lubią płacić zbliżeniowo i coraz częściej korzystają z tego rozwiązania. Z danych Narodowego Banku Polskiego, wynika że w naszym kraju wydano już blisko 32 miliony zbliżeniowych kart płatniczych, stanowią one 80% spośród wszystkich. Zbliżeniowo możemy płacić w 98% punktów wyposażonych w terminal płatniczy. 

Euro w Polsce? Część I

Czy w Polsce Euro stanie się główną walutą i wyprze Złotówkę? Czy Polacy chcą Euro? Dziś spróbujemy w kilku artykułach przyjrzeć się temu zagadnieniu

Polska spełnia obecnie 2 z 4 kryteriów z Maastricht, wymaganych do przyjęcia euro. Problemy dotyczą kursu walutowego oraz długoterminowych stóp procentowych. Spora część naszych rodaków nadal boi się tej waluty oraz wzrostu cen. Czy słusznie? Według ekspertów Polaków stac na Euro, gdyz niczego nie tracimy, a zmienia się jedynie waluta, która posiadamy w portfelu. Eksperci przekonują również, że wprowadzenie Euro wcale nie oznacza wzrostu cen. Jak w rozmowie z portalem money.pl zauważa prof. Witold Ostrowski, przykładem sa krajw, w których niedawno wprowadzono Euro, łączny wzrost cen w ciągu 3 miesięcy po wprowadzeniu euro na Słowacji wyniósł 0,1 proc., w Estonii 1,5 proc., na Łotwie 1 proc, a na Litwie ceny wręcz spadły o 0,5 proc. 
By zmienił się sposób myslenia Polaków o Euro potrzebne są przede wszystkim kampanie edukacyjne. Jak w rozmowie z money.pl podkreśla dr Bartłomiej Nowak, wzrost cen po wprowadzeniu Euro wynika z tzw. efektu cappuccino. "To sztucznie zawyżenie ceny jednego produktu poprzez jej zaokrąglenie. (...). W wielu krajach poradzono sobie z tym przez czasowe wprowadzenie podwójnych cen, rozdawanie ludziom kalkulatorów automatycznie przeliczających cenę oraz wprowadzając obywatelski i urzędowy monitoring cen" - tłumaczy dr Nowak. Czy warto się obawiać wprowadzenia Euro w Polsce? Czy w naszym kraju powinna zacząć obowiązywać ta waluta? Zapraszamy do dyskusji!

Mamy Niepodległą - piękny numizmat na piękną rocznicę!

W sposób szczególny obchodzimy w tym roku setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Poskę. Rocznica upamiętniana jest również na pieniądzach, o czym informowaliśmy już niejednokrotnie, ale także na numizmatach kolekcjonerskich. Dziś pokażemy jeden z najładniejszych.

Mamy Niepodległą” został wydany w symbolicznym nakładzie 19180 egzemplarzy. Numizmat wykonany jest z mosiądzu platerowanego. Na awersie widnieje:
• Dewiza Wojska Polskiego: „Bóg, Honor, Ojczyzna”, symbolizująca wierność Państwu.
• Zarys Orderu Virtuti Militari.
• Historia godła polskiego – cztery wizerunki Orła Polskiego od dynastii Piastów do czasów obecnych.
• Tablica herbowa z logo Skarbca Mennicy Polskiej.
Na rewersie zobaczymy:
• Wizerunek Marszałka Józefa Piłsudskiego.
• Zarys granic Polski po odzyskaniu niepodległości.
• Rok 1918 jako symboliczna data odzyskania niepodległości.
• Wizerunek orła z godła II RP.
• Pękające kajdany symbolizujące odrodzenie Polski.

20 zł z Józefem Piłsudskim

Wczoraj obchodziliśmy 79. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej, tymczasem końcem sierpnia bieżącego roku Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu banknot kolekcjonerski "Niepodległość" o wartości 20 zł, upamiętniający 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na banknocie widnieje wizerunek marszałka Józefa Piłsudskiego. Pieniądz zaprojektowała Agnieszka Próchniak, a wyprodukowała – Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Banknot ma wymiary 15 cm x 7,7 cm, jego nakład to 50 tys. sztuk i można go kupić za cenę 75 zł.

Złota Złotówka

W związku z obchodzoną w bieżącym roku setną rocznicą odzyskania nieposległości przez Polskę, Narodowy Bank Polski wyemitował piękną monetę - złotą 1-złotówkę!

Wprawdzie moneta ukaże się dopiero w listopadzie 2018 roku, jednak już teraz warto się nią zainteresować! Numizmat będzie miał następującą specyfikację:

"metal: Au 999,9, stempel: lustrzany, średnica: 50,00 mm, masa: 62,20 g, emisja 7 listopada 2018, projektant awersu – Sebastian Mikołajczak, projektant rewersu: Ewa Tyc-Karpińska".

Jego wyjątkowość polega na tym, że jest on symbolem naszej narodowej niepodległości, ekonomicznej stabilności i dumy.

Tumf Jana Kazimierza

Ciekawa informacja dla miłośników historii Polski i Żywiecczyzny. Narodowy Bank Polski wyemitował kolekcjonerską monetę 20 zł - Boratynka, tymf Jana Kazimierza.

Warto pamiętać, że Żywiec był własnością króla Jana Kazimierza, a sam Król dwukrotnie bawił w żywieckim zamku. Po raz pierwszy podczas powrotu ze Śląska do Polski w czasie potopu szwedzkiego oraz po abdykacji wyjeżdżał z kraju. Warto równiez nadmienić, że w Żywcu Jana Kazimierza spotkał niezwykły cud. Tymi słowami historię opisał kronikarz żywiecki - Andrzej Komoniecki -."Tegoż roku z wyraźnego rozkazania Jana Kazimierza, króla polskiego, kapliczka świętego Wita, gdzie woda jest jego pocieszna i na różne defekta ludzkie i bydła bardzo pomagająca, u Starego Żywca, w miejscu nazwanym Lipiu zbudowana jest. Bo przedętym tylko studnia ocen browana była, a Boża Męka blisko niej stara za przekopką jeszcze stojąca. A to z tej okazyje zbudowano tę kapliczkę, iż Jan Kazimierz król polski tegoż roku tu w Żywcu kielka niedziela mieszkający, zachorzał był i tą wodę uzdrowiony: dlatego po sobie tę pamiątkę na wdzięk świętego Wita zostawił".
Moneta, którą dziś przedstawiamy, związana jest z burzliwymi dziejami Polski pod panowaniem Jana Kazimierza. 

Wakacje - odpoczynek i czujność

Wakacje są czasem, w którym odpoczywamy. Podczas odpoczynku nie można jednak zapomnieć o czujności, zwłaszcza przed złodziejami.

Podczas zwiedzania miast, imprez plenerowych lub korzystania z przewozów grupowych należy zachować czujność, gdyż kieszonkowcy to nieodłączny element wspomnianych miejsc. Warto pamiętać, by trzymać gotówkę w różnych miejscach naszego ubioru, a portfel umieszczać w zapinanej, najlepiej wewnętrznej kieszeni naszego ubioru, w taki sposób, by czuć go przy ciele. Unikać należy noszenia gotówki i dokumentów w tylnej kieszeni spodni lub w luźno przewieszonej przez ramię torebce. O ile to możliwe, dokumenty warto trzymać w odrębnym miejscu, gdyż jeśli dojdzie do kradzieży portfela tracimy jednynie gotówkę, a zachowujemy ważne dokumenty oraz kartę do bankomatu, warto o tym pamiętać szczególnie podczas wyjazdów poza granice Polski. 

Żywiecka moneta - 4 krajcary

Czy wiecie, że w wcale nie tak dawno temu, bo w 2009 ukazała się moneta związana z Żywcem? 

4 krajcary żywieckie to mosiężny dukat wyemitowany przez Urząd Miejski w Żywcu i Mennicę Polską w lipcu 2009 roku. Zaprojektował go Witold Nazarkiewicz. Wyemitowano 20 tys. sztuk. Ich średnica mierzy 27 mm. Na rewersie znajduje się herb Żywca, natomiast na awersie widnieją postacie w strojach mieszczańskich oraz nazwa nominału. Ciekawostką jest to, że ukazała się również limitowane seria 40 krajcarów żywieckich w ilości 500 sztuk, wybitych w srebrze. Monety miały zarówno awers i rewers identyczny jak odpowiednik mosiężny, ale ich średnica wynosiła 32 mm.
Obecnie numizmaty te mają wartość kolekcjonerską a ich opisy zamieszczone są w krajowych i międzynarodowych katalogach numizmatycznych. 
Nazwa krajcar odnosi się do tak zwanych monet zdawkowych, które od XVI wieku funkcjonowały na ziemiach należących do Habsburgów. Termin "Krajcar" pochodzi od niemieckiego słowa „kreuzer”, czyli „krzyż”. 

W żywieckiej papierni drukowano pieniądze

Dziś ciekawostka historyczna z naszego "podwórka". Powiemy sobie coś na temat bonów, które drukowano w żywieckich zakładach papierniczych "Solali".

Czy wiecie, że w Żywcu w latach 1919, 1922-1924 emitowane były bony? Emitentem była Żywiecka Fabryka Papieru. O ile w roku 1919 wyemitowała ona bony o wartości 50 halerzy, 1 i 2 korony, to już w latach następnych nominalna wartość obliczana była w markach i tak wprowadzono w obieg na terenie zakładów: 10, 50 i 100 marek (w roku 1922), następnie: 10 tys., 20 tys., 50 tys. oraz 100 tys. i 500 tys. tym razem marek polskich. Najwyższym wyemitowanym nominałem było 1 mln. marek polskich.

Emisje marek polskich spotkać można z dwoma datami 15. IX. 1923 oraz 30. IV. 1924. Ciekawym jest również fakt, że dwie pierwsze emisje zaliczane są według katalogów do kategorii bonów natomiast dwie ostatnie zaliczane są do kategorii czeków. Wszystkie opisane emisje noszą podpis inż. Ignacego Seroga czyli właściciela fabryki. Takie zabiegi stosowane były powszechnie w okresie kryzysu lub inflacji emitentami papierów wartościowych były nie tylko zakłady, lecz także np. organizacje lub miasta. Ich celem było zabezpieczenie pracowników przed wpływami owych mechanizmów. Oczywiście takie działanie nie było całkiem bezinteresowne, bowiem najczęściej pracownicy realizować mogli owe „banknoty” w kantynie lub sklepie zakładowym – dla którego stanowili oni niemałą grupę pewnych klientów.




Ta strona używa plików cookies, zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Wszystkie szczegóły na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności